+38 (044) 364 35 44 +38 (097) 827 44 54 info@comfortsellers.com.ua

Трубопровідні системи Viega стали частиною архітектурного шедевра в Гамбурзі

 

«У дивовижній будівлі Ельбські філармонії навіть монтажні шахти прокладено не по прямих лініях …»

Музичні шедеври створюються не за одну ніч. Більшість з них – це результат багаторічної праці, а деякі навіть залишаються незавершеними. Зате роботи майстрів радують і надихають людей десятиліттями, а іноді й століттями. Це відноситься і до архітектурних споруд, присвяченим мистецтву – таким, як Ельбська філармонія, новий «храм музики» Гамбурга. Після десяти років будівництва вона, безумовно, відноситься до повністю завершених творів. Незабаром після урочистого відкриття стало ясно, що архітектурна досконалість цієї будівлі доповнюється бездоганною акустикою її концертного залу.

Як зазвичай буває у великих творах, багато важливих деталей Ельбської філармонії непомітні з першого погляду. Наприклад, це звукопоглинаючі стінові панелі, від яких залежать акустичні властивості приміщень. Або інженерні системи, безперервно забезпечують людей чистою питною водою і запобігають її застою завдяки адаптації до добових перепадів споживання.

Коли Ельбська філармонія будувалася, за основну інфраструктуру водопроводу і опалення відповідала одна з найстаріших гамбурзьких компаній A. C. Vorwald & Sohn GmbH, яка спеціалізується в цій сфері з XIX століття. Досвідчені інженери вирішили монтувати трубопроводи з системних компонентів Viega, і гідно впоралися з усіма труднощами проекту. Навіть з тими, про які на етапі проектування ніхто не міг подумати.

Складні завдання

Коли ви пливете по Ельбі на своїй яхті або на туристичному судні, наближаючись до Гамбургу з півночі, перед вами виникає подоба гігантського футуристичного корабля, який підняв скляні вітрила. Це і є Ельбська філармонія, що «кинула якір» в Хафенсіті – історичному центрі Гамбурга, де стоять знамениті портові склади. Архітектура будівлі унікальна: на монолітній підставі, стилізованій під старовинний цегляний склад, зведений скляний палац з хвилястими шпилями.

Будівля претендує на те, щоб стати культовою – і для світу архітектури, і для світу мистецтва в цілому. Генеральний підрядник, компанія HOCHTIEF, втілила в цьому унікальному творі традиційну для історії Гамбурга майстерність інженерів і будівельників, зробивши це цілком по-сучасному.

«Для участі в проекті Ельбської філармонії було б недостатньо одних тільки інженерних навичок. Ми використовували кращі монтажні технології, а величезний будмайданчик зажадав логістичного та управлінського досвіду », – розповідає Йенс-Петер Рюккер, згадуючи 10-річне будівництво. Як керуючому директору компанії A. C. Vorwald & Sohn GmbH, йому довелося вирішити багато складних завдань для успішного завершення робіт, в той час як інші монтажні компанії вийшли з проекту через вкрай нестандартні вимоги, численні зміни початкового плану і декількох припинень будівництва.

Йенс-Петер Рюккер народився в Гамбурзі і всіма силами прагнув зробити амбітний будівельний проект черговою історією успіху в улюбленому місті. «Цей рік для нас був особливим, – з гордістю говорить він. – Ми відзначили 150-річний ювілей нашої компанії, і в цьому ж році в Гамбурзі побудовано цю “будівлю століття”, в якій є частка нашої праці ».

Виклик майстерності: масштаб проекту

У будівлі Ельбської філармонії 26 поверхів, а її загальна площa 125 000 квадратних метрів. Для порівняння, найвища будівля Німеччини, «Коммерцбанк-Тауер», має площу лише 110 000 квадратних метрів при висоті 260 метрів.

У величезному просторі Ельбської філармонії помістилися великий концертний зал, два малих концертних зали, готель на 250 номерів, декілька ресторанів, 45 квартир і центральний хол, відкритий для публіки. Цей поверх знаходиться між червоною цегляною підставою і верхньою скляною структурою. Звідси відкривається захоплюючий панорамний вид на гавань і на все місто.

«Щоб забезпечити всю будівлю питною водою і теплом, ми змонтували в ній більше 10 кілометрів міжповерхових розподільних трубопроводів, використовуючи компоненти мідної прес-системи Viega Profipress діаметрами до 108 мм. Подальші відводи в секторах за межами холу і великого концертного залу робили інші підрядники. Нам було вкрай важливо дотриматися суворої дедлайни і надавати задані проектом інтерфейси, незважаючи на зміни в планах і зупинки будівельних робіт », – розповідає Рюккер про деякі перешкоди, які він подолав за роки будівництва.

Це була не тільки логістичне, а й управлінське завдання – забезпечити своєчасну доставку всіх компонентів на місце монтажу, де з них збирали системи питної води та опалення. Саме тому компанія Vorwald & Sohn вибрала великий модельний ряд компонентів мідної прес-системи Profipress в поєднанні з прискореною логістикою, яку пропонує Viega. Менеджер компанії в Гамбурзі підтверджує: «Коли йшли роботи, ми завжди отримували прямо на місці всі необхідні деталі, навіть дуже специфічні». А специфічних деталей для цього проекту потрібно було чимало …

Виклик майстерності: архітектура

При проектуванні ультрасучасного концертного залу, що нагадує університетську аудиторію, ретельно розраховувалися його акустичні властивості. Концепцію Ельбської філармонії розробив всесвітньо відомий аудіоінженер Ясухиса Тойота. Для оздоблення стін і стелі він створив спеціальну структуру з 10 000 гіпсових плит, кожна з яких індивідуально фрезерувати з міліметровою точністю. Ці пластини відображають звук під усіма кутами. Втім, розмова про концепцію «кутів» викликає посмішку у Йенса-Петера Рюккера. Він добре знає, що в цій будівлі немає ніяких кутів – навіть в монтажних шахтах. Геометрія трубопровідних систем постійно змінюється і в вертикальних, і в горизонтальних площинах.

Компонування трубопроводів визначалася складною архітектурою. Монтажникам потрібні були тисячі деталей всіх типорозмірів. За словами Рюккера, очевидними аргументами на користь мідної прес-системи Viega Profipress стали її якість, надійність і швидка збірка. «Прес-технологія вважається найсучаснішою, і вона допомагає нам майже миттєво з’єднувати будь-які труби. Крім того, для всіх елементів водопроводу і опалення, які встановлені в Ельбські філармонії, головною вимогою була абсолютна надійність герметичних з’єднань », – згадує Рюккер, експерт з газових і водопровідних систем.

Пропускна здатність головного насоса питної води визначається величезними розмірами будівлі – 97 кубометрів на годину. Цей насос піднімає воду до сьомого поверху. Далі інші насоси розподіляють воду по всій будівлі. У тій частині системи, де знаходяться житлові приміщення, встановлений водозливний блок Viega з функцією Hygiene +. Він потрібен, щоб споживачі гарантовано отримували свіжу проточну воду. Щоб уникнути небезпечного для здоров’я застою води в трубах, цей блок автоматично скидає певні порції із заданою періодичністю. Інші водозливні блоки, встановлені в кожній квартирі, роблять питну воду в кранах ще гігієнічніше. Вони програмуються індивідуально, щоб стан труб залишалося ідеальним, навіть коли квартира не використовується кілька днів або тижнів.

Випробування труб на герметичність проводилися для різних частин розподільної мережі з урахуванням відмінностей в висоті і тиску. Німецькі монтажники добре знають, наскільки спрощується контроль герметичності в великих проектах завдяки контуру безпеки SC-Contur, яким оснащений кожен прес-фітинг Viega. Контур безпеки допомагає швидко виявити всі фітинги, які випадково залишилися неопрессованнимі, а це нерідко буває при спорудженні складних, розгалужених, багатокілометрових трубопроводів. Конструкція фитинга забезпечує гарантовану контрольну витік в неопрессованном стані, причому у всьому діапазоні випробувальних тисків. Якщо десь знаходять помилку монтажу, вона негайно виправляється обпресуванням відповідного фітинга. «Цій важливій захисної функції немає в продукції більшості інших постачальників», – зазначає Рюккер.

За німецькими стандартами (ZVSHK) випробування трубопроводу на герметичність проводяться в два етапи: спочатку повітрям або інертним газом, а потім водою. У першому тесті тиск повинен бути в діапазоні від 22 мбар до 3 бар, у другому тесті – від 1 до 6,5 бар. Якщо неопрессованние фітинги забезпечують контрольні витоку тільки при якомусь певному тиску або у вузькому діапазоні тисків, то навіть самі професійні випробування не зможуть їх виявити. При будівництві Ельбські філармонії це було одним з вирішальних факторів вибору на користь Viega.

Вражаюча архітектура Ельбські філармонії вже зробила її новим символом Гамбурга. І знавці музики вже оцінили чудову акустику під час концертів – як академічних, так і сучасних. Будівля будувалося довго, але в результаті вийшов один з кращих концертних залів світу. І в стінах цього архітектурного шедевра приховані чудові роботи професіоналів інженерного мистецтва.