+38 (044) 364 35 44 +38 (097) 827 44 54 info@comfortsellers.com.ua

Рекомендації по вибору радіатора

Радіатор – один з найважливіших приладів внутрішнього оснащення приміщення, який створює тепло і комфорт будь-якого будинку.

Процес вибору радіатора складається з двох етапів:

1. Вибір виду самого приладу.
2. Розрахунок теплової потужності і кількості секцій радіатора.

Ринок опалювальних приладів пропонує сьогодні великий асортимент виробів. Не так давно крім чавунних радіаторів взагалі нічого не було, а сьогодні можна знайти моделі різної форми, розмірів і кольору. Відрізняються вони також технічними особливостями і цінової складової. Тому нерідко доводиться «попотіти» над вибором радіаторів опалення. Давайте позначимо головні характеристики найпоширеніших моделей і розглянемо нюанси їх використання.

Помилки при виборі неприпустимі, оскільки  обов’язково приведуть до серйозних комунальним аварій, наслідки яких зажадають чималих грошових витрат. Тому, так важливий обдуманий підбір радіаторів опалення з урахуванням технічних характеристик кожного виду.

Види радіаторів

Виробники постійно шукають технології, що дозволяють усунути недоліки вже існуючих опалювальних приладів. При цьому дослідні пошуки найчастіше спрямовані на пошук відповідного металу. До недавнього часу для лиття опалювальних секцій використовували тільки чавун. Але зараз з’явилися моделі з алюмінію, сталі, міді і сплавів двох металів.

Які прилади краще? Однозначно сказати важко. Адже потрібно враховувати не тільки технічні моменти, але ще і умови експлуатації.

Алюміній

Алюмінієві опалювальні прилади мають найкращу тепловіддачу серед усіх існуючих варіантів. Крім того, вони мають оптимальне співвідношення ціни і якості, а також елегантний сучасний дизайн, який чудово вписується в будь-які стилістичні концепції. Але використовувати їх в системі центрального опалення не можна. І ось чому.

Ця система не відрізняється високою якістю теплоносія. Магістралі вичерпали свій експлуатаційний термін, тому гаряча вода приходить в будинок з домішками іржі і солей. Комунальники вводять добавки для того, щоб виключити засмічення робочих стояків і тепловтрати при транспортуванні.

Алюміній – дуже м’який метал, який боїться лужного середовища. Під дією лугу метал починає руйнуватися, тому радіатори швидко приходять в непридатність. Нейтральним рН не може похвалитися навіть питна вода. Для людини зміст лугу не страшно, а ось для алюмінію він згубний. Тому фахівці рекомендують використовувати даний вид опалювальних приладів тільки в індивідуальних опалювальних системах, де можна контролювати якість теплоносія.

Сталь


Стальні опалювальні прилади – це спроба створити радіатор, здатний протистояти поганій якості теплоносія. Сталь має достатню міцність, але по тепловіддачі вона не може конкурувати ні з алюмінієм, ні з чавуном, хоча відмінно справляється з високим робочим тиском системи. Але ось використовувати такі прилади в багатоквартирних будинках, підключених до центральної системи, не можна.

Сталь боїться процесів окислення. При безпосередньому контакті з киснем починають активно розвиватися корозійні явища. Тому виробники рекомендують постійно тримати сталевий радіатор заповненим водою.

Але забезпечити такі умови можна лише в індивідуальних схемах. У центральній системі опалення комунальники на літо зливають теплоносій, так що радіатори залишаються без води. Сталевий радіатор в даному випадку може пропрацювати 2-3 сезони, а потім в будь-який момент обов’язково почне протікати.

Сплав


Біметалеві секційні варіанти змогли увібрати в себе кращі технічні характеристики двох матеріалів – алюмінію і сталі. Виробники давно шукали технології, які дозволили б урізноманітнити сферу застосування обох видів приладів. Як з’явилася на світ ідея використовувати сплав, достеменно невідомо, але існує байка, що біметалева модель з’явилася в якості сміливого експерименту.

Діло було так. Алюмінієві прилади виготовляють методом лиття, і технологія ця вельми трудомістка. Всередину заготовки вставляють штир, який потім витягують. Технологам не вдавалося створити ідеально рівну внутрішню поверхню секцій, до того ж видаляти заготівельний штир зсередини – процес досить складний. Тому вирішено було замінити його сталевою трубою і не виймати її потім з заготовки.

Експеримент показав приголомшливі результати. Новий прилад вийшов технологічним, високоефективним і витонченим. Здавалося б, виробникам відразу вдалося вирішити всі існуючі проблеми – сталевий сердечник збільшив міцність радіаторів, а алюмінієвий кожух підвищив ефективність тепловіддачі. Такий варіант можна було встановлювати в центральні системи, так як сталь не боїться низької якості теплоносія.

Залишалася одна проблема – виключити розвиток процесів окислення. І її вдалося успішно вирішити. Сталеві деталі зсередини стали обробляти особливими полімерними речовинами, які захищають метал. Витончений дизайн, багатий асортимент варіантів виконання, прекрасні технічні характеристики – здавалося б, даний вид приладів повинен зайняти лідируючі позиції серед існуючих моделей.

Але поки біметалевий радіатор не настільки затребуваний, як очікувалося. Причина – висока ціна виробів. 

Потужність приладу


Припустимо, з матеріалом, з якого виконаний опалювальний прилад, ви визначилися. Тепер потрібно підібрати потужність приладу, оскільки від її відповідності площі приміщення буде залежати ефективність опалення.

Щоб розібратися в цьому питанні, необхідно детально вивчити технічний паспорт виробу. У ньому зазвичай вказана потужність однієї секції радіатора. Знаючи цей показник, площу приміщення і просту формулу, легко вирахувати необхідну потужність приладу.

При стандартних умовах (висота стель не вище 3-х метрів, одні вхідні двері, одне вікно і температура теплоносія 70 градусів) на 1 квадратний метр площі має припадати 120 Вт тепла. У алюмінієвих радіаторів одна секція виробляє 150-200 Вт (6 секцій на 10 кв.м), у чавунних – 160 Вт.

Кількість секцій обчислюють за формулою:

1000 / Р = кількість радіаторів, де Р – теплова потужність однієї секції.

Простий приклад. Площа кімнати 20 кв.м, потужність однієї секції чавунного радіатора 221 Вт.

2,0 * 1000/221 = 9 секцій радіатора.

Це потужність приладу для даного конкретного приміщення.

Чим небезпечний перегрів?


Якщо неправильно підібрати потужність, то  створити комфортний мікроклімат не вдасться. При недостатній потужності в приміщенні буде холодно. А при надмірній виникне перегрів. І той, і інший недолік має ряд негативних наслідків. Наприклад, чим небезпечний перегрів?

1. По-перше, він призводить до задухи, для позбавлення від якої доведеться відкривати вікна і двері. При цьому обов’язково утворюються протяги і, як наслідок, не виключені простудні хвороби.
2.
По-друге, якщо поверхня радіатора перегрівається, спалюється кисень, рівень вологості швидко знижується, а в повітрі з’являється запах паленого пилу, від якого страждають алергіки. Навіть здорові люди в такій обстановці швидко втомлюються і у них погіршується самопочуття.
3.
По-третє, неправильна потужність опалювального приладу провокує міграцію повітряних мас і коливання температури, від яких псуються килими, дорогі меблі та оздоблення приміщення.

Місце встановлення

Маса типових помилок виникає і в момент установки обраної моделі радіатора. На що слід звернути увагу?

1.Важливо встановити радіатор так, щоб справа і зліва залишалося по 20 см вільного простору. Знизу і зверху також має бути достатньо місця для конвекції повітря. В іншому випадку робота приладу буде неефективною.
2.
Існують певні стандарти, на які потрібно спиратися. Рекомендується встановлювати прилади так, щоб між верхньою частиною радіатора і підвіконням залишалося 10 см простору, а між стіною і задньою стінкою приладу – не менше 30 мм.
3.
Якщо встановити радіатор в ніші, то її теплова потужність зменшиться в рази. Тим, хто використовує даний декораторській прийом, фахівці рекомендують купувати прилад, потужність якого на 20% вище розрахункової.
4.
Якщо в приміщенні два вікна, краще під кожне з них встановити короткий обігрівач, ніж вибирати одну довгу модель.

Узагальнення по темі

Як бачите, вибір батарей – важливий процес, що вимагає пильної уваги. У даній ситуації не варто нехтувати допомогою професіоналів. Їх рекомендації допоможуть не тільки уникнути головних помилок, але і значно заощадити на їх виправлені.