+38 (044) 364 35 44 +38 (097) 827 44 54 info@comfortsellers.com.ua

Принцип роботи системи чилер-фанкойл

 

Щоб створити у себе в будинку комфортні умови влітку, ми прагнемо охолодити повітря в житлі, встановлюючи кондиціонери. Коли треба знизити температуру в 2 або 3 кімнатах, ми ставимо стільки ж кондиціонерів або спліт-систем. А що робити, якщо потрібно підтримувати прохолоду в великому приватному будинку та ще й з двома або трьома поверхами? Для таких цілей замість кондиціонерів використовується кліматична система чилер-фанкойл. Про те, що це таке і як це працює, піде мова в даному матеріалі.

 

Принцип дії системи

Сучасна система чилер – фанкойл покликана підтримувати температурний режим всередині всієї будівлі цілий рік. Тобто, система може забезпечувати як охолодження, так і нагрівання повітряного середовища. При цьому температура в кімнатах може регулюватися відповідно до побажань домовласника. У літню пору головну роль тут відіграє охолоджувальний пристрій – чилер. Його завдання – виробити холод і подати його всередину будівлі, використовуючи трубопроводи з холодоносієм.

Холодоносієм виступає, як правило, звичайна очищена вода, рідше – незамерзаюче речовина – етиленгліколь. Останній за своєю теплоємності не поступається воді, тому успішно застосовується замість неї як в системі холодопостачання, так і в опалення. Далі, по трубах вода з низькою температурою надходить в інший теплообмінний агрегат – фанкойл, встановлений в кожному приміщенні. У його теплообміннику вода нагрівається, передаючи свій холод повітрю кімнати, після чого повертається назад в чилер.

По суті, основні елементи системи чилер-фанкойл нагадують деталі кондиціонера – зовнішній блок (чилер), внутрішній блок (фанкойл) і з’єднують їх трубопроводи з холодоагентом. Тільки замість фреону по трубах тече вода, а внутрішніх блоків може бути скільки завгодно, це залежить від холодопродуктивності чилера.

Оскільки робота чилера залежить від потреби в холоді, а вона непостійна, то в проміжному гідравлічному модулі схеми є ємність – акумулятор для холодоносія, а для компенсації теплового розширення води до трубопроводу подачі підключений розширювальний бак. Необхідність в насосі для перекачування холодоносія очевидна, що і показано на схемі.

З’єднання чилера і фанкойлів через гідравлічний модуль

Як було сказано вище, дана кліматична система відноситься до повітряних і в зимовий час може працювати на обігрів приміщень, тільки холодоагент, що охолоджує повітря, стає теплоносієм і нагрівається котельною установкою. Завдяки цьому подібні схеми задіяні для підтримки мікроклімату в будівлях великих торгових центрів, кінотеатрів та інших будівельз великими габаритами.

Різновиди чилерів

Треба сказати, що фреон в системі все одно присутній і знаходиться він всередині холодильної машини. Тобто, принцип роботи чилера, як і кондиціонера, полягає в перенесенні тепла робочим тілом (фреоном) від одного середовища до іншого. У нашому випадку тепло відбирається випарником чилера від нагрітої в фанкойлах води і передається навколишньому повітрю або знову воді, що служить свого роду посередником – охолоджувачем конденсаційного блоку.

Нагадаємо, що фреон, – це газ, який при стандартних умовах переходить в рідкий агрегатний стан. Цю властивість використовує пристрій чилера, де фреон випаровується в теплообміннику – випарнику. Відбувається це за рахунок відбору енергії для пароутворення у нагрітій в фанкойлах води. В результаті остання знову йде в будівлю на охолодження повітря, а фреон, що нагнітається компресором, потрапляє в другий теплообмінник – конденсатор, де він охолоджується і знову повертається в рідкий стан.

Процес конденсації в другому теплообміннику найчастіше відбувається під впливом зовнішнього середовища, цей принцип використовує чилер з повітряним охолодженням. Для досягнення високої ефективності процесу повітря проходить відразу крізь кілька радіаторів за допомогою осьових вентиляторів, що забезпечують потребну витрату.

У кліматичних системах великих будівель часто задіяні чилери з водяним охолодженням, чий принцип дії мало чим відрізняється від повітряного агрегату. Тільки тут для конденсації фреону встановлений інший тип теплообмінника, в якому циркулює вода, вона служить охолоджувачем замість повітря.

Принцип роботи установки з водяним охолодженням

В результаті виходить більш дорога і складна схема з додатковим контуром водяного охолодження, зате холодопродуктивність такої системи вища, ніж у повітряної. Складність і дорожнеча виникають через те, що саму воду, що охолоджує конденсатор  теж треба охолоджувати, але тепер вже за допомогою повітря, а для цього потрібна додаткова установка – градирня (драйкулери). Функціонує вона просто: вода проходить через кілька радіаторів, на кожному з яких встановлений осьовий вентилятор великої продуктивності, що проганяє крізь нього потужний потік повітря.