+38 (044) 364 35 44 +38 (097) 827 44 54 info@comfortsellers.com.ua

Принцип роботи спліт-системи

 

Спліт – система, як і будь-яка холодильна машина, відрізняється дуже високою ефективністю. Для прикладу: охолоджувач, що споживає електричну потужність в розмірі 1 кВт, має холодопродуктивність орієнтовно 3 кВт. При цьому ніякі закони збереження енергії не порушуються і ККД установки зовсім не 300%, як можна подумати.
Слід розуміти, що принцип роботи кондиціонера полягає не у виробництві холоду, а в перенесенні теплової енергії з одного місця в інше за допомогою холодоагенту, що називається робочим тілом.

Як робоче тіло виступає фреон, температура кипіння якого майже на 100 ºС нижча того ж показника у води. Хитрість полягає в тому, що для пароутворення будь-яка рідина повинна отримати велику кількість теплової енергії, її робоче тіло і забирає у кімнатного повітря в випарнику. У фізиці ця енергія називається питомою теплотою пароутворення.

Фреон, що переходить в газоподібний стан у внутрішньому блоці  по трубці великого діаметра надходить в компресор, який створює тиск в спліт-системі і далі, в теплообмінник – конденсатор. Робоче тіло, що знаходиться під тиском, інтенсивно конденсується в ньому при контакті із зовнішнім повітрям, вивільняючи в атмосферу раніше поглинене тепло. Тільки тепер це називається питомою теплотою конденсації, при постійній кількості фреону в системі її величина дорівнює витраченій енергії пароутворення. Як відбувається описаний процес, показує схема роботи кондиціонера спліт-системи:

Після переходу в рідку фазу холодоагент проходить через осушувач з метою відокремлення вологи і входить в розширювальний клапан. Тут за рахунок різкого збільшення розміру каналу (сопла) знижується тиск і робоче тіло знову повертається у випарник за черговою порцією тепла.

З електрообладнання, яке споживає значну потужність, на схемі можна побачити два вентилятори і компресор, інші джерела енергоспоживання мізерно малі. Тобто, наведений у прикладі 1 кВт електрики витрачається лише на обертання осей вентиляторів і компресора, всю іншу роботу виконує фреон.

Всі інші функції – за системами автоматики. Після досягнення встановленої температури в приміщенні датчик подає сигнал на блок управління, а той зупиняє компресор і вентилятори, процес припиняється. Повітряне середовище в кімнаті нагрілося – і датчик знову ініціює запуск кондиціонера, така циклічна робота йде безперервно. У той же час інверторні спліт – системи,  конструкція яких трохи відрізняється від пристрою звичайних кондиціонерів, ніколи не зупиняють процес. Такі агрегати характеризуються плавною зміною температури і тихим режимом роботи компресора.

При інтенсивних процесах теплообміну на ребрах випарника і конденсатора випадає волога, що міститься в повітрі, для її збору і відводу конструкція кондиціонера передбачає ванночку і систему трубок.

Для переходу установки в режим підігріву повітря відбувається перемикання напрямку руху робочого тіла, внаслідок чого теплообмінники змінюються функціями, зовнішній стає випарником і відбирає теплоту з навколишнього середовища, а внутрішній діє як конденсатор, передаючи цю енергію в приміщення. Для перерозподілу потоків в схему введений чотирьохходовий клапан, щоб не доводилося мудрувати з компресором.

 

Спліт – система, як і інші холодильні машини, є дуже економічною в силу ефективності своєї роботи. Саме з цієї причини вони отримали широку популярність для створення комфортних умов в будівлях різного призначення.