+38 (044) 364 35 44 +38 (097) 827 44 54 info@comfortsellers.com.ua

Пасивний будинок: що це, переваги та недоліки

 

Стало очевидним збереження енергоресурсів, особливо при обігріванні та кондиціонуванні будинків. Паливо постійно дорожчає, а при використанні палива викидаються значні обсяги парникових газів, що погіршує чистоту довкілля і приводить до непередбачених подій глобального потепління.

Половина всього споживання енергії припадає на житло. Тому варто розвивати енергозберігаючі та пасивні будівлі.

Пасивний будинок – це система, котра має дуже мале енергоспоживання. Опалення пасивного будинку повинно відбуватися за рахунок тепла, котре виділяють мешканці, побутові прилади і альтернативні джерела енергії. Гарячу воду можуть забезпечувати теплові насоси або сонячні колектори.

Тисячі об’єктів пасивного будівництва були зведені у всьому світі. Причина такого успіху проста: стандарти пасивного будинку чітко визначені, працюють у всіх кліматичних зонах та забезпечують мінімальне споживання енергії. Дослідження показали – витрата енергії на опалення та охолодження пасивного будинку буде на 80 відсотків нижче, ніж у звичайних будівлях. В умовах швидкого зростання цін на енергоносії, це робить пасивний будинок економічно привабливим варіантом будівництва.

Для домовласників це також шанс отримати незалежність від викопних джерел енергії. Енергетичні потреби пасивних будівель настільки низькі, що вони можуть бути легко задоволені обладнанням, що використовує поновлювальні джерела енергії: сонячні колектори, пелетні або дров’яні каміни та теплові насоси різних типів.

Історія пасивного будівництва розпочинається в травні 1988 року, коли Wolfgang Feist та Bo Adamson поставили перед собою ціль – визначити фактори, які б дозволили підвищити енергоефективність будівель та встановити чіткі критерії енергозбереження. Спираючись на свої дослідження, і за допомогою архітекторів Bott і Ridder, вони розпочали в 1991 році будівництво в Дармштадті/Німеччина першого в світі пасивного будинку. Саме цей проект став прикладом будівництва майбутнього – високоефективний будинок з найвищим рівнем комфорту та мінімальним споживанням енергії. І сьогодні, терасний будинок, де проживають чотири родини, підтверджує свою ефективність та потребує менше 15 кВт-год/м2 на рік вже чверть століття.

Не дивлячись на дешевші ціни енергії в Україні по відношенню до європейських, також потрібно йти до подібних стандартів. Пасивні будинки дуже комфортні та екологічні. В них автоматично підтримується оптимальна температура, вологість та чистота повітря. Для будівництва використовують екологічно коректні матеріали: дерево, каміння, цеглу.

Пасивний будинок – це будівля, що об’єднує в собі неперевершений комфорт та надзвичайно низьке споживання енергії. Професійний дизайн та якісні матеріали, ефективні вікна та вентиляція з рекуперацією є важливими елементами всіх об’єктів пасивного будівництва. Зовнішній вигляд пасивного будинку може мало чим відрізнятись від стандартних навколишніх будівель, адже технологія пасивного будинку описує стандарт енергоефективності, а не метод будівництва. Пасивний будинок повинен відповідати цілі проекту – мінімальне енергоспоживання та максимальний комфорт, а вибір форми в якій це буде реалізовано залежить від побажань замовника та бачення архітектора. Сьогодні, стандарти пасивного будівництва використовуються для різноманітних типів будівель – приватні оселі, офіси, школи, дитячі садочки, спортивні зали, супермаркети, готелі та криті басейни.

Які основні особливості пасивного будинку?
1. Виключно високий рівень теплоізоляції
2. Добре ізольовані віконні рами та потрійне скління
3. Якісні дизайн та будівництво
4. Відсутність містків холоду
5. Герметична конструкція будівлі
6. Вентиляція з рекуперацією тепла

 

Енергоефективність лежить в основі концепції пасивного будинку.

Протягом року, будівля будівля потребує лише 15 кВт-год/м2 , що еквівалентно 1,5 літрам дизпалива або 1,5 м3 газу. Такі низькі тепловтрати призводять до скорочення споживання енергії більше ніж на 80%. Теплове навантаження пасивного будинку може складати лише 7-10 Вт/м2 в пікові навантаження. Більша частина такої низької потреби в енергії може бути забезпечена відновлювальними джерелами енергії: геліотермальна установка, невеликий дров’яний чи пелетний камін, тепловий насос. Ключовим інженерним елементом пасивної будівлі являється вентиляційна установка з системою рекуперації, яка дозволяє утилізовувати більше 90% вихідного тепла. Вентиляційні системи також забезпечують будинок свіжим повітрям, що є дуже важливим з огляду на герметичність оболонки будівлі. Установки з рекуператором обладнані системою фільтрів, які забезпечують чистоту повітря, що надходить всередину приміщення.

При проектуванні пасивного будинку особлива увага приділяється геліоархітектурі – орієнтуванню будівлі відносно сонця та максимальному використанню пасивного сонячного тепла. Також особливу увагу слід приділяти ретельному плануванню вікон, їх розташуванню та розмірам. Для більшості кліматичних зон, в ідеалі, максимальна площа скління повинна бути орієнтована в сторону екватора. Самі вікна повинні мати потрійне скління, з заповненням двох камер інертним газом.

Вирішальні переваги на користь пасивного будинку:
1. Високий рівень комфорту
2. Чисте та свіже повітря в будівлі протягом року
3. Структура будівлі забезпечує відсутність вологості та цвилі
4. Надзвичайно низькі енергетичні витрати, незважаючи на постійне зростання цін на енергоносії.
5. Зниження викидівCO2.

 

Недоліки пасивних будинків – в будинку немає змінних температур

Добре продумана ізоляція допомагає уникнути містків холоду.

Як недолік пасивних будинків часто говорять, що температура майже однакова у всіх зонах будинку, хоча у ванній кімнаті вона потрібна більш теплішою, а в спальні – потрібна більш прохолодною.

У пасивному будинку не існує можливості включити радіатор трохи сильніше. Нічне відкриття вікна не представляється можливим, тому що холодне повітря пошириться по всьому будинку. Як альтернативне рішення можна скористатися додатковими електронагрівачами у ванній кімнаті. Іншим рішенням є установка неізольованих припливних повітряних труб, які  допоможуть створити окремий мікроклімат у ванній і спальні.

Відсутність радіаторів також призводить до певного дискомфорту в деяких випадках – можливо, ви звикли залишати рушники сушитися після купання або душа на радіаторі, але це не працює в пасивному будинку. Точно так же, коли ви звикли притулятися до радіатора, коли ви замерзли або тремтите, наприклад, після повернення додому в сиру погоду.

Ще одна проблема – це повітря, яке часто буває дуже сухе через систему вентиляції. Це особливо проявляється коли мешканці взимку часто виходять з дому протягом дня. В якості вирішення рекомендується встановити вентиляційну систему на найнижчий рівень при виході з будинку, але це може призвести до охолодження будинку, особливо взимку, оскільки необхідне залишкове тепло може потрапити в будинок тільки через систему вентиляції.

Отже, пасивний будинок – хороше вкладення: ви отримуєте будівлю, яке не шкодить довкіллю, і величезну економію на опаленні та електроенергії в майбутньому. Але перед тим як вирішити, вам потрібен типовий будинок чи пасивний, все-таки краще провести докладний розрахунок.