+38 (044) 364 35 44 +38 (097) 827 44 54 info@comfortsellers.com.ua

Мультизональні системи кондиціонування повітря VRV і VRF. Призначення і переваги

Мультизональна система – універсальна система кондиціонування приміщень з великими площами, яка здатна одночасно працювати на нагрівання та охолодження.

При всіх своїх перевагах, традиційні спліт і мульти спліт-системи мають ряд недоліків, які помітно обмежують можливості їх використання. В першу чергу це невелика довжина міжблочних комунікацій, як правило, не перевищує 25 метрів і обмежена кількість внутрішніх блоків – від двох до чотирьох штук. Все це призводить до того, що для кондиціонування елітної квартири або котеджу доводиться розміщувати зовні (іноді навіть на фасаді) кілька зовнішніх блоків, які ніяк не хочуть “вписуватися” в задум архітектора.

До недавнього часу з цієї ситуації був єдиний вихід – встановити один канальний кондиціонер. Крім зменшення корисної висоти кімнат на 15 – 20 см (діаметр теплоізольованих повітроводів), таке технічне рішення мало ще один істотний недолік – регулювати температуру повітря можна було лише в цілому по всіх приміщеннях, оскільки один внутрішній блок не дозволяв встановити в кожній кімнаті свою температуру.

Вихід був знайдений в 1982 році, коли компанія DAIKIN представила першу в світі, новітню, інтелектуальну, повністю автоматизовану центральну систему кондиціонування повітря, яка отримала загальну  назву VRV (Variable Refregerant Volume) – систему зі змінною витратою холодоагенту.

VRV – СИСТЕМА КОНДИЦІОНУАННЯ, ЯКА  СТВОРЕНА СПЕЦІАЛЬНО ДЛЯ ВЕЛИКИХ БУДІВЕЛЬ.

Назва VRV (Variable Refrigerant Volume) перекладається як “змінний обсяг холодоагенту” і відображає головну відмінність VRV від інших систем кондиціонування – використання загальної системи трубопроводів.

У системах VRV кожен внутрішній блок має електронний терморегулюючий вентиль, що регулює об’єм холодоагенту, який надходить із загальної траси в залежності від теплового навантаження на цей блок. Завдяки цьому, система VRV більш рівно підтримує задану температуру, без перепадів, властивих звичайним кондиціонерам, що регулюють  температуру повітря шляхом періодичного включення і виключення.

Оскільки назва VRV є зареєстрованим товарним знаком компанії DAIKIN, то для позначення подібних систем інших виробників було обрано назву VRF (Variable Refrigerant Flow) – “змінний потік холодоагенту”, що за змістом те ж саме, що і VRV (тобто VRF означає клас або тип кондиціонерів).

Їх основні відмінності – різна кількість блоків, енергоефективність, максимальна довжина міжблочних з’єднань, термін служби і управління.

ПЕРЕВАГИ VRV/VRF СИСТЕМ:

 • Можливість підключення великої кількості (до декількох десятків) внутрішніх блоків до зовнішнього, які по потужності і типу можуть бути різними: касетними, канальними, настінними, підстелевими і універсальними. До того ж, внутрішні блоки можна комбінувати це залежить від конструкції будівлі.
 • Управління внутрішніми блоками може здійснюватися як централізованим шляхом (за допомогою центрального пульта управління), так і роздільним (за допомогою бездротових індивідуальних пультів).
 • Підтримання необхідного рівня температури в приміщенні за допомогою електронного теплорегулюючого вентиля.
 • Низький рівень шуму. Тиха робота системи охолодження не порушує комфортну атмосферу всередині приміщенні, де знаходяться люди.
 • Можливість підключення всіх внутрішніх блоків до однієї загальної трасі (системи трубопроводів). Це не тільки дозволяє в подальшому розширити систему, але і полегшує монтажні роботи.
 • Можливість роботи системи на охолодження та обігрів приміщення.
 • Збільшене значення перепаду висот (відстань між зовнішнім і внутрішніми блоками може досягати 100 метрів по вертикалі).
 • Зберігаючи високу продуктивність, VRV / VRF системи використовують мінімальну витрату повітря, на відміну від фанкойлів.
 • Економність. VRV і VRF економлять час і кошти на етапах від проектування до будівництва і монтажу. Завдяки індивідуальному управлінню VRV і VRF в межах кожної зони витрати по експлуатації систем зводяться до мінімуму. Справа в тому, що нагрів або охолодження повітря виробляються тільки в тих приміщеннях, де це дійсно потрібно, в той час як в інших приміщеннях кондиціонери не працюють зовсім. Крім того, завдяки застосуванню інверторного управління, зовнішній блок легко підлаштовується до змінного навантаження. Системи VRV і VRF забезпечують власникам значну економію електроенергії, коштів і площ. Системи VRV і VRF повністю автоматизовані і не потребують утримання постійного обслуговуючого персоналу і розраховані на експлуатацію протягом 30 років. Збільшення максимальної довжини трубопроводу до 165 м в системі VRV дозволяє довести різницю рівнів втановлення зовнішнього і внутрішнього блоків до 90 м, а також різницю рівнів встановлення внутрішніх блоків – до 15 м. Більш того, не потребують застосування масловловлювачів.

ТИПИ МУЛЬТИЗОНАЛЬНИХ VRV І VRF СИСТЕМ:

 • 2-х трубні. Працюють одночасно на охолодження і на нагрівання, оскільки у внутрішній блок одночасно подається або нагрітий, або охолоджений холодоагент.
 • 3-х трубні. Режим охолодження і нагріву регулюється окремо. Один блок може охолоджувати, в той час як інший буде працювати на обігрів.

Внутрішні блоки мультизональних систем мають низький рівень шуму (в середньому 25 дБА), що можна порівняти з тихим шелестом листя. Система працює в широкому діапазоні температур.

ХАРАКТЕРИСТИКИ ТА ОСОБЛИВОСТІ  VRV і VRF

Фактично, VRV і VRF системи є поліпшеним варіантом традиційних мульти спліт-систем:

 • Як і в мульти спліт-системах, до одного зовнішнього блоку може бути підключено кілька внутрішніх, однак у VRV і VRF їх число може досягати декількох десятків.
 • Як і в деяких мульти спліт-системах, внутрішні блоки VRV і VRF можуть бути різних типів (настінний, канальний, касетний і т.п.) і мати різну потужність, зазвичай від 2 до 25 кВт.

Однак, VRV і VRF системи мають ряд принципових відмінностей від всіх кондиціонерів, що випускалися раніше:

 • У звичайних мульти спліт-системах між зовнішнім і кожним з внутрішніх блоків прокладається окрема фреонова траса. У системах VRV і VRF всі блоки підключаються до єдиної системи трубопроводів, тобто до загальної трасі з двох або трьох мідних труб підключається до 64 внутрішніх і 3 зовнішніх блоків. Таке технічне рішення дозволяє спростити (здешевити і прискорити) монтажні роботи, а так само дає можливість легко розширювати систему в майбутньому.
 • Максимальна відстань між внутрішнім і зовнішнім блоком (довжина трубопроводу) становить 165 метрів. Перепад висот між зовнішнім і внутрішнім блоком (відстань між блоками по вертикалі) – 90 метрів. Таким чином, стало можливим розміщувати зовнішній блок кондиціонера в будь-якому зручному місці – на даху, в підвалі або навіть в декількох десятках метрів від будинку.
 • Управління внутрішніми блоками може проводитися, як за допомогою індивідуальних бездротових пультів (як і в звичайних мульти спліт-системах), так і за допомогою централізованого пульта управління, який контролює режими роботи всіх внутрішніх блоків і стан системи в цілому. Крім цього, VRV і VRF системи можуть управлятися за допомогою персонального комп’ютера.
 • У порівнянні зі звичайними кондиціонерами, внутрішні блоки VRV і VRF підтримують задану температуру з більш високою точністю – до ± 0,5 ° С.

Мультизональні системи по потужності поділяють на дві великі групи.

Мультизональні системи потужністю до 54000 BTU/H

Мультизональні системи потужністю до 54000 BTU/H являють собою повноцінну систему охолодження і обігріву для регіонів з помірним зимовим кліматом. Зовнішні блоки здатні ефективно функціонувати в режимі обігріву при температурі зовнішнього повітря до – 20 0С. При більш низьких температурах ефективність обігріву знижується.

Мультизональні системи потужністю до 54000 BTU/H відносяться до напівпромислового класу. Вся система в цілому має високу надійність вузлів і агрегатів, в тому числі має кілька ступенів захисту для компресора і електроніки.

Виробництво даних систем в світі розташовується тільки на високотехнологічних підприємствах переважно японських виробників.

Принцип функціонування даних систем також заснований на використанні DC-інверторних технологій.

Мультизональні системи потужністю понад 72000 BTU/H

Мультизональні системи – призначаються для створення індивідуальних мікрокліматичних умов в приміщеннях одного будинку.

Мультизональні системи стають незамінними, коли розташовані поряд приміщення вимагають створення різного мікроклімату.

За своєю структурою мультизональні системи кондиціонування мало відрізняються від стандартних систем. Однак мультизональні системи кондиціонування, завдяки своїм технічним оснащенням можуть забезпечувати індивідуальну роботу кожного внутрішнього блоку.

Монтаж мультизональних систем повинен проводитися фахівцями одного з сервісних центрів. Відмінною особливістю мультизональної системи є можливість підключення до неї величезної кількості внутрішніх блоків. Така мультизональна система досить проста в установці.

Мультизональні системи кондиціонування мають дві-три фреонові траси, до яких і здійснюється підключення всіх необхідних блоків. Таким чином, мультизональне кондиціонування – це новий підхід до створення мікрокліматичних умов.