+38 (044) 364 35 44 +38 (097) 827 44 54 info@comfortsellers.com.ua

Розрахунок потужності кондиціонера

Розрахунок дозволяє знайти потужність кондиціонера для невеликого приміщення: окремої кімнати в квартирі або котеджі, офісу площею до 50 – 70 м ² та інших приміщень, розташованих в капітальних будівлях. Розрахунок потужності охолодження Q (в кіловатах) проводиться за такою методикою:
Q = Q1 + Q2 + Q3, де
Q1 – теплопритоки від вікна, стін, підлоги і стелі. Q1 = S * h * q / 1000, де

 • S – площа приміщення (м ²);
 • h – висота приміщення (м);
 • q – коефіцієнт, що дорівнює 30 – 40 Вт / м ³:
 • q = 30 для затіненого приміщення;
 • q = 35 при середній освітленості;
 • q = 40 для приміщень, в які потрапляє багато сонячного світла.
 • Якщо в приміщення потрапляють прямі сонячні промені, то на вікнах повинні бути світлі штори або жалюзі.
Q2 – сума теплопритокiв від людей.
 • Теплопритоки від дорослої людини: 
 • 0,1 кВт – в спокійному стані; и легкому русі;
 • 0,2 кВт – при фізичному навантаженні;
Q3 – сума теплопритокiв ві – сума теплопритокiв від побутових приладів.
 • Теплопритоки від побутових приладів:
 • 0,3 кВт – від комп’ютера; телевізора;

Для інших приладів можна вважати, що вони виділяють у вигляді тепла 30% від максимальної споживаної потужності (тобто передбачається, що середня споживана потужність складає 30% від максимальної).

Потужність кондиціонера повинна лежати в діапазоні Qrange від -5% до +15% розрахункової потужності Q.

Приклад типового розрахунку потужності кондиціонера

Розрахуємо потужність кондиціонера для житлової кімнати площею 18 м ² c висотою стель 2,8 м в якій проживає одна людина, а також є комп’ютер, телевізор і  холодильник з максимальною споживаною потужністю 165 Вт. Кімната розташована на сонячній стороні. Комп’ютер і телевізор одночасно не працюють, так як ними користується одна людина.

 • Спочатку визначимо теплонадходження від вікна, стін, підлоги і стелі. Коефіцієнт q виберемо рівним 40, так як кімната розташована на сонячній стороні:Q1 = S * h * q / 1000 = 18 м ² * 2,8 м * 40/1000 = 2,016 кВт.
 • Теплонадходження від однієї людини в спокійному стані складуть 0,1 кВт.Q2 = 0,1 кВт
 • Далі, знайдемо теплонадходження від побутової техніки. Оскільки комп’ютер і телевізор одночасно не працюють, то в розрахунках необхідно враховувати тільки один з цих приладів, а саме той, який виділяє більше тепла. Це комп’ютер, тепловиділення від якого становлять 0,3 кВт. Холодильник виділяє у вигляді тепла близько 30% максимальної споживаної потужності, тобто 0,165 кВт * 30% / 100% ≈ 0,05 кВт.Q3 = 0,3 кВт + 0,05 кВт = 0,35 кВт
 • Тепер ми можемо визначити розрахункову потужність кондиціонера:Q = Q1 + Q2 + Q3 = 2,016 кВт + 0,1 кВт + 0,35 кВт = 2,466 кВт
 • Рекомендований діапазон потужності Qrange (от -5% до +15% розрухункової потужності Q): 2,35 кВт < Qrange < 3,80 кВт

Нам залишилося вибрати модель відповідною потужності. Більшість виробників випускає спліт-системи з потужностями, близькими до стандартного ряду: 2,0 кВт; 2,6 кВт; 3,5 кВт; 5,3 кВт; 7,0 кВт. З цього ряду ми вибираємо модель потужністю 2,6 кВт.

Цікаво , що моделі з цього ряду часто називають « 7 » ( сімка ) , « 9 » ( дев’ятка ) , «12» , « 18 » « 24 » і навіть маркування кондиціонерів виконується з використанням цих чисел , які відображають потужність кондиціонера не у звичних кіловатах , а в (БТО / год)*. Пов’язано це з тим , що перші кондиціонери з’явилися в США , де до цих пір використовується британська система одиниць (дюйми , фунти ). Для зручності покупців потужність кондиціонера виражалася в круглих цифрах: 7000 BTU / h , 9000 BTU / h і т.д. Ці ж цифри використовувалися при маркування кондиціонера , щоб за назвою можна було легко визначити його потужність. Проте деякі виробники  прив’язують назви моделей до потужності, вираженої в ватах.

* БТО (BTU) – Британська Теплова Одиниця (British Thermal Unit). 1000 БТЕ / год = 293 Вт

Розрахунок потужності з використанням додаткових параметрів
Типовий розрахунок потужності кондиціонера, описаний вище, в більшості випадків дає досить точні результати, проте Вам буде корисно знати про деякі додаткові параметрах, які часом не враховуються, але істотно впливають на необхідну потужність кондиціонера.

Облік припливу свіжого повітря від відчиненого вікна

Методика, за якою ми розрахували потужність кондиціонера , припускає , що кондиціонер працює при закритих вікнах і свіже повітря в кімнату не надходить. В інструкції до кондиціонера зазвичай також йдеться про те, що експлуатувати його необхідно при закритих вікнах , інакше зовнішнє повітря , потрапляючи в приміщення , створюватиме додаткову теплове навантаження. Слідуючи інструкції , користувачеві доводиться періодично відключати кондиціонер , провітрювати приміщення і знову включати його . Це створює певні незручності , тому покупці часто цікавляться , чи можна зробити так , щоб і кондиціонер працював , і повітря було свіжим.

Для відповіді на це питання нам потрібно розібратися , чому кондиціонер може ефективно працювати разом з припливною вентиляцією , але не може – з відкритим вікном. Справа в тому, що система вентиляції має цілком певну продуктивність і подає в приміщення заданий об’єм повітря (докладніше про це розповідається на сторінці Вентиляція квартир і котеджів) , тому при розрахунку потужності кондиціонера можна легко врахувати цю теплове навантаження. З відкритим вікном ситуація інша , адже обсяг повітря , що потрапляє через нього в кімнату , ніяк не нормується , і додаткова теплове навантаження невідома.

Цю проблему можна спробувати вирішити , встановивши вікно в режим зимового провітрювання ( відкривши кватирку ) і закривши в кімнаті двері. Тоді в приміщенні не буде протягів, але невелика кількість свіжого повітря буде постійно надходити всередину. Відразу обмовимося , що робота кондиціонера з відкритим вікном не передбачена інструкцією , тому ми не можемо гарантувати нормальну роботу кондиціонера в такому режимі. Тим не менш, у багатьох випадках таке технічне рішення дозволить підтримувати в приміщенні комфортні умови без періодичного провітрювання. Якщо ви плануєте використовувати кондиціонер в такому режимі , то необхідно врахувати наступне:

 • Потужність Q1 повинна бути збільшена на 20 – 25% для компенсації теплового навантаження від припливного повітря. Ця величина отримана виходячи з одноразового додаткового повітрообміну при температурі / вологості зовнішнього повітря 33 ° С / 50% і температурі внутрішнього повітря +22 ° С. У калькуляторі ви можете вибрати іншу кратність повітрообміну (рекомендований значення для житлових приміщень – від 1 до 2).
 • Споживання електроенергії зросте на 10 – 15%. Зауважимо, що це є однією з основних причин заборони експлуатації кондиціонерів при відкритих вікнах в офісах, готелях та інших громадських приміщеннях.
 • У деяких випадках теплонадходження можуть виявитися занадто великими (наприклад, при дуже жаркій погоді) і кондиціонер не зможе підтримувати задану температуру. У цьому випадку вікно доведеться закрити.

Гарантовані 18 – 20 ° С

Багатьох покупців хвилює питання : чи не небезпечний кондиціонер для здоров’я? У відповідь на Часті питання наводиться кілька простих правил , виконуючи які ви убезпечите себе від ризику застуди. Одне з цих правил полягає в тому , що перепад температур повітря зовні і всередині приміщення не повинен бути занадто великим. Так , якщо на вулиці 35 – 40 ° С , то в приміщенні бажано підтримувати температуру не нижче 25 – 27 ° С. Але такі рекомендації підходять не всім , адже для деяких людей комфортна температура не перевищує 20 ° С. Проблема в тому , що типовий розрахунок потужності кондиціонера проводиться відповідно до Будівельними Нормами і Правилами , а в СНиП 2.04.05-91 вказано , що для Москви розрахункова температура повітря в теплий період року становить 28,5 ° С. Відповідно, підтримання в приміщення мінімально можливої ​​температури на рівні 18 ° С гарантується тільки при температурі зовнішнього повітря не вище 28,5 ° С.

Оскільки типовий розрахунок робиться з невеликим запасом, то на практиці кондиціонер зможе ефективно охолоджувати приміщення при температурі зовнішнього повітря до 30 – 33 ° С, однак при збільшенні температури до 35 – 40 ° С його потужності вже буде недостатньо. Тому тим, хто «любить похолоднее» можна порадити збільшити потужність Q1 на 20 – 30% (в калькуляторі використовується середнє значення – 25%).

 

Верхній поверх

Якщо квартира розташована на останньому поверсі і зверху немає горища або технічного поверху , то тепло від нагрітої даху буде передаватися в приміщення. Дах , розташована горизонтально , та ще темного кольору , отримує в кілька разів більше тепла , ніж світлі стіни (для прикладу порівняйте в сонячний день температуру асфальту і стіни зовні приміщення). Внаслідок цього теплопритоки від стелі будуть вищі , ніж враховано в типовому розрахунку , і потужність Q1 необхідно буде збільшити на 10 – 20 % ( точне значення залежить від фактичного нагріву стелі , в калькуляторі використовується середнє значення – 15 %).

Велика площа скління

Наскільки сильно впливає велика площа скління на надходження тепла? Найпростіший спосіб зрозуміти це без складних розрахунків – звернутися до аналогії і розглянути обігрів приміщення в зимовий період. Ця аналогія доречна , оскільки теплоізоляція будівлі не залежить від того , де тепліше – всередині або зовні , а теплопритоки або тепловтрати визначаються тільки перепадом температур. Взимку перепад температур між зовнішнім і внутрішнім повітрям може тривалий час перевищувати 40 ° С (від -20 ° С до +20 ° С). Влітку ж перепад в два рази менше (від +40 ° С до +20 ° С). Незважаючи на те , що тепловтрати взимку в два рази більше , ніж теплопритоки влітку , для розрахунку потужності обігрівачів використовується та ж формула , що і для розрахунку кондиціонера – 1 кВт на 10 м ².

Пояснюється це якраз впливом сонячного випромінювання, що проникає в кімнату через вікно. Взимку сонце допомагає обігрівати приміщення (ви, напевно, помічали, що в морозний сонячний день в квартирі помітно тепліше, ніж у похмуру погоду). А влітку кондиціонеру доводиться витрачати до 50% своєї потужності на компенсацію теплопритоков від Сонця.

При типовому розрахунку передбачається , що в кімнаті є одне вікно стандартного розміру (з площею скління 1,5 – 2,0 м ² ) . Залежно від інсоляції (ступеня освітленості сонячними променями) потужність кондиціонера змінюється на 15 % в більшу або меншу сторону від середнього значення. Якщо площа скління більше стандартного значення , то потужність кондиціонера необхідно збільшити. Оскільки в типовому розрахунку вже врахована стандартна площа скління (2.0 м ² ) , то для компенсації додаткових теплопритоків на кожен квадратний метр площі скління понад 2,0 м ² треба додати 200 – 300 Вт при сильній інсоляції , 100 – 200 Вт при середній освітленості і 50 – 100 Вт для затіненого приміщення.

Якщо протягом дня в приміщення заглядає Сонце, на вікні обов’язково повинні бути світлі штори або жалюзі – вони дозволяють знизити теплопритоки від сонячного випромінювання.

Зверніть увагу

Якщо облік додаткових параметрів привів до збільшення потужності, то ми рекомендуємо вибрати побутовий кондиціонер, який має змінну потужність охолодження і тому буде ефективно працювати в широкому діапазоні теплових навантажень. Звичайний (Не інверторний) кондиціонер збільшеної потужності через специфіку своєї роботи може створювати некомфортні умови, особливо в невеликому приміщенні.

Розрахунок споживаної потужності і витрат на електроенергію

Значення споживаної кондиціонером потужності дозволяє визначити , чи можна його підключати до звичайної розетки або ж потрібно тягнути окремий кабель до електрощита . У сучасних будинках електропроводка і розетки розраховані на струм до 16А , але якщо будинок старий , то максимальний струм не повинен перевищувати 10А . Для безпечної роботи споживаний спліт-системою струм повинен бути на 30 % менше максимально допустимого , тобто в розетку можна включати устаткування , робочий струм якого не перевищує 7 – 11А , що відповідає споживаної потужності 1,5-2,4 кВт (зауважимо , що при такому енергоспоживанні потужність охолодження кондиціонера буде лежати в діапазоні 4,5-9 кВт). Необхідно враховувати , що в квартирах до одного кабелю підключається декілька розеток , тому для розрахунку фактичного навантаження потрібно підсумувати потужності всіх електроприладів , підключених до розеток одній лінії.

Точне значення споживаної кондиціонером потужності і його робочий струм вказується в каталозі. Оскільки ми не знаємо, яка модель буде обрана, то розраховуємо ці параметри виходячи з середнього значення коефіцієнта ERR.

Знаючи споживану потужність , ми можемо оцінити витрати на електроенергію. Для цього потрібно задати середній час роботи кондиціонера на добу при опредленних потужності , наприклад , 2 години при 100 %, 3 години при 75 % , 5 годин при 50 % і 4 години при 25 % ( такий режим роботи характерний для спекотної погоди). Після цього можна визначити середнє споживання енергії на добу і , помноживши його на кількість днів у місяці та вартість кВт · год , одержати вартість споживаної за місяць електроенергії. Середньодобове енергоспоживання кондиціонера залежить від встановлюваної користувачем температури повітря , характеру погоди та інших важко врахованих чинників , тому наш розрахунок не претендує на високу точність .